<%@LANGUAGE="JAVASCRIPT" CODEPAGE="1254"%> Pozitif Psikoloji
   
 
   

POZİTİF PSİKOLOJİ ve MARTIN SELIGMAN

 

 

 


POZİTİF PSİKOLOJİNİN KURUCUSU MARTIN E.P SELIGMAN KİMDİR?

ABD Pennsylvania Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi olan ve 1996 yılında tarihinde en fazla oyla başkan seçilen Amerikan Psikoloji Derneği'nin eski Başkanı Martin Seligman PhD.Pozitif Psikolojinin kurucusudur. Öğrenilmiş çaresizlik, depresyon, karamsarlık, iyimserlik gibi konular üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Gerek akademisyenler gerek klinisyenler tarafından tanınmaktadır ve kitapları dünya çapında yankı uyandırmaktadır.

Seligman'ın, dünya çapında yankı uyandıran en önemli kitapları 'Learned Optimism' ve 'Authentic Happiness' insanlara mutlu olmanın yollarını öğretmeye çalışmaktadır. Bugüne kadar 20'den fazla kitap ve 170'den fazla makale yazmıştır. Kitapları 16 dile çevrilmiştir.Çalışmaları Newyork Times, Time, Newsweek, U.S News, Parents, Fortune gibi dergilere kapak olmuştur. Seligman'ın en çok satan kitabı ise 2002 yılında piyasaya çıkan Authentic Happiness' dir. Prof. Seligman'ın en önemli amacı ise, insanlara pozitif düşünceyi aşılamaktır.

Dr. Seligman'ın araştırmaları 1969'dan bu yana "The National Institute of Mental Health" gibi farklı kurumlar tarafından desteklenmektedir."Yaşam Boyu Başarı", " En Başarılı Master", "Bilime ve uygulamaya en fazla katkıda buluna kişi" gibi pek çok ödül almıştır.

2000 yılından bu yana Pozitif Psikoloji'nin yayılmasını kendi misyonu olarak belirlemiştir. Bu disiplin pozitif duygular, pozitif kişilik özellikleri ve pozitif kurumlar üzerinde çalışmaktadır. Seligman pozitif düşüncenin öğrenilebilir olduğunu savunmaktadır.Dr. Seligman şimdi dikkatini pozitif psikologlar yetiştirmek üzerine odaklamıştır. Çünkü Seligman'a göre pozitif psikologlar gibi uzmanlar sayesinde dünya daha mutlu bir yer haline gelebilir.

 
 

Copyright © 2007, Pozitif Psikoloji | Webdesign : grafikent